Nyní město do školních budov investuje jen to, co dostane na nájemném, což je podle radnice nedostatečné a na údržbu historických budov to nestačí. Místostarosta Ivan Šedivý (ODS) podotkl, že například jen pouhá rekonstrukce jednoho WC vyjde v podobném objektu na 400.000 Kč.
Pro studenty by se podle Pikrta nic neměnilo, pouze by se změnil majitel budovy, a město by získalo neobsazené objekty, které by mohlo využít. "Kraj mapuje svoje objekty, které by městu nabídl k výměně, a město si rekapituluje náklady na provoz svých budov," uvedl starosta. Pro hejtmanství je podle Řiháka, který je zároveň příbramským zastupitelem, výměna výhodná, ale ani město nemůže tratit. "Navrhl jsem, abychom jednání s městem urychlili," uvedl. Bude podle něj potřeba hlavně dojednat podporu mezi městskými zastupiteli. V minulosti se totiž v Příbrami podobná výměna chystala, ale neschválilo ji zastupitelstvo.
Stejný problém řešili i v Kolíně, kde kvůli nízkému nájemnému vázly opravy gymnázia. Kraj, tehdy vedený Davidem Rathem (dříve ČSSD), chtěl budovu bezúplatně převzít, radnice dávala přednost zvýšení nájemného nebo převod zřizovatelských práv na město. Patová situace se vyřešila až s novým krajským vedením, které místo symbolické koruny ročně městu posílá milion korun. Radnice ale musí veškeré prostředky investovat do budovy.
Například Kutnou Horu podobný problém nezatěžuje, kraji tam patří budovy gymnázia, průmyslové školy i středního odborného učiliště na Karlově. "Vcelku se o budovy starají, nemáme s tím problém," uvedl místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu). Poukázal na to, že hejtmanství je vlastníkem největších nemovitostí ve městě. Kromě středních škol mu patří mu také bývalá Jezuitská kolej a nemocnice. Městu sice odpadají náklady, ale nemá ani příjmy z nájmů či vstupného. Podle Řiháka je taková situace pro město výhodnější. "Kraj ty budovy nikam neodnese," podotkl.
zdroj: ČTK