V letech 2015 až 2027 dá stát na financování nadzvukového letectva 21,4 miliardy korun. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly dosud. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) smlouvu označil za vyváženou a pro ČR výhodnou. Věří, že spolupráce bude pokračovat i v dalších oblastech. Jsou pro to podle něj vytvářeny předpoklady.
Smlouvu podepsal náměstek ministra obrany Bohuslav Dvořák a za švédskou stranu zástupce ministerstva obrany Ulf Hammarström.
Stíhačky budou podle nové smlouvy o pronájmu modernizovány a Česko s novým kontraktem získá více služeb. Pořízeny budou například systémy datového přenosu informací ve formátu NATO, systémy utajovaného hlasového spojení, nočního vidění či systémy působení proti pozemním cílům s použitím neřízené i řízené letecké munice. Počítá se také s dalším výcvikem pozemního a létajícího personálu české armády a pořízením nezbytné munice.
Letouny Jas-39 Gripen používají vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko. Česko má gripeny od Švédů pronajaté od dubna 2005, dosavadní pronájem vyprší v roce 2015. O dodatku ke smlouvě se začalo vyjednávat před více než dvěma lety.
zdroj: ČTK